0

Zakupiłeś auto? Sprawdź, co powinieneś zrobić ze swoim ubezpieczeniem!

Zakup używanego samochodu wiąże się z przejęciem dotychczasowego ubezpieczenia OC. Oznacza to konieczność podjęcia określonych działań, wynikających z obowiązku uregulowania wszelkich, związanych z tym kwestii prawnych.

I tu jedna, ważna uwaga. Jeśli kupowałeś, bądź sprzedawałeś pojazd chociażby kilka lat temu, zaktualizuj posiadane przez siebie informacje. Chociażby dlatego, że w kwestii regulacji czynności związanych z ubezpieczeniem samochodu, bardzo dużo się zmieniło.

Koniec z terminami…

Jeśli wraz z zakupionym pojazdem przejąłeś ubezpieczenie samochodu OC, nie musisz już przestrzegać dotychczasowych regulacji związanych z przejęciem własności nad ubezpieczeniem. Wręcz przeciwnie – możesz korzystać z wcześniej wykupionej polisy aż do momentu jej wygaśnięcia. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w międzyczasie zrezygnować z niej (i to w dowolnym momencie). Jeśli jednak tego nie zrobisz, sprzedający nie ma możliwości odzyskania części swojej składki. Pamiętaj też, że masz obowiązek poinformować ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu i to w terminie do 14 dni od dnia zakupu.

… i z przedłużeniem polisy.

Dotychczas zakupienie pojazdu oznaczało, że przejęta wraz z nim polisa  automatycznie przedłużała się o kolejny rok. Rozwiązanie to miało jedną, istotną zaletę, dzięki której zapominalscy nabywcy pojazdów nie ponosili żadnych konsekwencji, związanych z brakiem nowej polisy. Z drugiej strony, jeśli zaraz po zakupie samochodu wykupili oni ubezpieczenie w innej firmie, to przez rok byli zobowiązani do posiadania dwóch polis, co rzecz jasna wiązało się z określonymi kosztami.

W myśl wprowadzonych zmian, ta zasada nie ma już racji bytu. Od teraz, polisa zakupionego pojazdu nie odnawia się, co zmusza kupujących do podpisania nowej umowy OC. Jeśli tego nie zrobią, narażają się na poważne koszty z tego tytułu!

Uwaga na dopłaty

Dzięki wprowadzonym przepisom można na ubezpieczeniu znacząco zyskać, albo też… stracić. Wyobraźmy sobie sytuację, w której młody człowiek kupuje pojazd o dużej wartości od starszego pana, z dużym doświadczeniem za kierownicą. Oczywistym jest, że składka na ubezpieczenie samochodu dla starszego może być nawet i kilkukrotnie niższa, niż w przypadku osoby młodej. W takiej sytuacji, towarzystwo ubezpieczeniowe może zażądać od nabywcy dodatkowych środków z tytułu rekalkulacji składki. W niektórych przypadkach, może być to nawet kilka tysięcy złotych!

Oczywiście wspomniana rekalkulacja zależy wyłącznie od ubezpieczyciela (ewentualnie od żądania osoby kupującej pojazd) i nie należy do jego obowiązków. Mimo to, zaraz po zakupie pojazdu (i przejęciu polisy) warto od razu zwrócić się do ubezpieczyciela i dojść w tej kwestii do porozumienia.

Jak wypowiedzieć polisę OC?

Jeśli już zdecydowałeś się na wypowiedzenie polisy OC, to mamy dobre wieści. Krok ten jest o wiele prostszy, niż jeszcze kilka lat temu. O wygaśnięciu postanowień umowy ubezpieczeniowej nie decyduje już bowiem termin dotarcia tej informacji do ubezpieczyciela, lecz data stempla pocztowego.

Wspomniane regulacje są – naszym zdaniem – znacznie bardziej korzystne niż dotychczasowe. Niemniej, nadal wymagają utrzymania ciągłości ubezpieczenia. W razie jej braku, za każdy dzień nieopłaconego ubezpieczenia grożą nam bardzo wysokie kary.

Skontaktuj się w sprawie oferty
x

  • Logo
  • Logo
  • Logo
  • Logo
  • Logo
  • Logo
  • Logo
  • Generali Agro